22. 1. se v prostorách Masarykovy univerzity sešlo 44 lidí – 28 účastníků, 6 mentorů a 10 organizátorů. Přijeli na workshop, který jsme přichystali s týmem Libdesign. Mezi účastníky byli UX designéři, copywriteři, ředitelé, marketéři i knihovníci. Vzájemně se neznali, ale přijeli řešit problém – jak mít v Brně hezčí restaurační zahrádky.
Počkat.
Proč copywriteři a knihovníci řešili restaurační zahrádky?
Protože...
Libdesign – projekt, na kterém spolupracují studenti i lektoři KISKu z Filozofické fakulty MU – chce pomáhat knihovnám, neziskovkám i veřejnému sektoru s osvojením designového přístupu.
Všem v Pábení se do krve dostal designový proces.
A nadchli jsme se pro téma a chtěli jsme Libdesignu pomoct.
Kartičky zaujaly. Ale chtěli jsme, aby pomáhaly víc
Že to celé začalo kartičkami s designovými metodami, to už jsme psali v minulém článku.
![Kartičky zaujaly](http://pabeni.asblackasink.cz/public/2015/workshop/image_0.jpg)
Na společné schůzce jsme přišli na to, že nepotřebují rozšíření nebo změnu cílovky, aby byly užitečnější. Ale chybí názorná ukázka, jak je při designování využívat – designový proces. Tak jsme si sedli a vymysleli workshop. No dobrá, tak rychle to nešlo.
Příprava trvala 3 měsíce, vyprodáno bylo za 2 dny
- Jaké téma budeme řešit?
Restaurační zahrádky. Pomohli jsme městu připravit dopis pro restauratéry, který oznamoval vznik metodiky a zval je na veřejné projednání. - Co se mají na workshopu účastníci naučit?
Myslet designově, vzájemně se na sebe naladit a začít efektivně spolupracovat s lidmi, které nikdy neviděli. Probrali jsme všechny problémy do posledního detailu, abychom dokázali vytyčit designové výzvy a efektivně týmy vést k výsledkům. - Co získá zadavatel designové výzvy?
Použitelné návrhy řešení. Vyzpovídali jsme proto zástupce města i restauratéry a sestavili jsme detailní průchod službou, abychom podrobně poznali celou problematiku. - Co musíme účastníky naučit, aby dokázali procesem projít?
Vysvětlit jim jednotlivé fáze, dodat studijní materiály a nabídnout jim mentora, kterého se můžou ptát. - Jaký postup jim doporučíme a jaké příležitosti pro ně nachystáme?
Rozhovory s restauratéry a architekty, diskuzi se zástupci města, výzkum od stolu. Domluvili jsme, aby účastníci workshopu mohli navštívit veřejné projednávání se zástupci města a restauratéry. - Jaké materiály potřebují pro vyřešení designových výzev?
Účastníci se potřebují seznámit se stávající metodikou pro restaurační zahrádky a také všechny formuláři pro restauratéry. Nachystáme designové výzvy a cestu službou. Dostanou kartičky s designovými metodami a Value Proposition Canvas.
Poslední 2 body byly pro úspěch zásadní – bez jejich přípravy by nemohly vzniknout použitelné výstupy. Věnovali jsme jim desítky hodin práce. A ne sami.
Už od začátku jsme úzce spolupracovali se zástupci radnice
Domluvili jsme se, že na workshopu promluví i Jasna Flaminková, místostarostka městské části Brno-střed. A že přijdou také Alena Hejmalíčková a Patricie Reinhardová z odboru obchodu, dopravy a služeb, aby se jich všech mohli účastníci workshopu ptát na nejasnosti a konzultovat s nimi své nápady. Získali jsme zájem Petra Štiky, tajemníka městské části Brno-střed, který se do designového procesu aktivně zapojil.
Příprava trvala dlouhé 3 měsíce. A na konci ledna jsme do toho šlápli.
![Brainstorming](http://pabeni.asblackasink.cz/public/2015/workshop/image_1.jpg)
Byl to sprint! Za 21 hodin účastníci...
- Prošli designovým procesem
- Velmi rychle pochopili zadání
- Dělali reálný výzkum
- Analyzovali
- Prototypovali
- Ověřovali si, že jdou správnou cestou
- Naučili se ptát po významu své práce nejen pro klienta, ale taky pro druhou stranu
- Začali přemýšlet o benefitech, o přínosech, o obavách lidí
- Navrhli řešení, které stojí na reálných datech
- Přirozeně používali metody a ohýbali si je pro své účely
- Pracovali efektivně v týmu lidí, kteří se viděli poprvé v životě
- Opakovaně vystupovali ze své komfortní zóny
![Průběh workshopu](http://pabeni.asblackasink.cz/public/2015/workshop/image_2.jpg)
Chcete vědět, JAK jsme je to učili?
Nakoukněte Karlu Borovičkovi přes rameno...
a přečtěte si jeho článek
Workshop #libdesign byl nářez! Až budou #pabeniCZ a @kiskffmu zase něco pořádat, neotálejte s registrací. https://t.co/EgIXrSxLrB
— Jan Onesork (@JanOnesork) 24. Leden 2016
Práci týmů Brno využije
Po dvou dnech designování týmy představily své návrhy zástupcům města. Petr Štika přislíbil, že se je pokusí uvést do praxe:
„Chtěl bych, aby odměnou za vaši práci a snahu bylo, že se vaše výstupy využijí. Myslím si, že když vaše nápady propojíme, může vzniknout funkční řešení. Moc se mi líbilo vaše nadšení, hrozně mě to nabilo.“
![Účastníci](http://pabeni.asblackasink.cz/public/2015/workshop/image_3.jpg)
Podívejte se, jak to celé probíhalo
A co plánujeme pro příště?
Design sprint pro webové prostředí!
Pustíme se do intenzivního designového procesu a po pár dnech odejdeme s otestovaným konceptem webu.
A nebo spustíme druhý otevřený workshop, kde nadesignujeme další službu.
Chcete vědět, až to bude na spadnutí? Nebo nám chcete říct, která varianta by vám dala víc?